Bursa Mübadele Evi Müzesi

Güncellenme : 01.01.2021 13:15:29

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Mübadele Evi Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Mübadele Evi Müzesi Sergi

Nilüfer Belediyesi ile Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından oluşturulmuş olan İki devlet arasında imzalanan mübadele sözleşmesinden sonra Langaza, Eski Kavala ve Serez'den gelen mübadillerin yerleştirildiği Görükle'de Türkiye ile Yunanistan nüfus mübadelesinin 93. yılında açılan Bursa Mübadele Evi Müzesi, aynı yıl Tarihi Kentler Birliği tarafından "Uygulama Ödülü"ne layık görülmüştür.

Mübadele Evi Müzesi’nde nüfus mübadelesi sırasında mübadillerin sırtına vurup getirdiği, dokunduğu, tarlalarında ve evlerinde kullandığı eşyalar, mübadeleye ilişkin belgeler ve etnografik objelerin yanı sıra sözlü tarih tanıklıklarının anlatıları sergilenir.

Mübadele Evi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Görükle Sakarya, Çeşme Caddesi No : 2, 16285 Nilüfer / Bursa / Türkiye

Bursa Mübadele Evi Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.