Tarihi Bursa Kent Müzesi

Güncellenme : 11.03.2020 20:58:47

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

14 Şubat 2004 tarihinde dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser tarafından kurulan ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Bursa Kent Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bursa Kent Müzesi Tarihi

Bursa Kent Müzesi'nin binası 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından Adliye Binası olarak inşaat edilmiştir. 1999 yılında Adliye’nin yeni binasına taşınmasından sonra boşalan bina, 2001 ile 2004 yılları arasındaki restorasyon sürecinden sonra müze binası olmuştur. Binanın müzeye dönüştürülmesi sürecinde yüksek mimar Naim Arnas çalışma yapmıştır.

Bursa Kent Müzesi Sergi

Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği müze, kentin kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik zenginliğini tanıtmak ve yarının kentlilerine yol gösterebilmek amacındadır.

Bursa ile ilgili her türlü belge, eşya, kitap, görsel malzeme, ses ve görüntü kayıtlarını bünyesinde bulundurmak, bu verilere dayalı geçici ve sürekli sergiler düzenlemek, modern müzecilik anlayışının gerektirdiği vizyonda ziyaretçi ile karşılıklı ilişkiye dayalı interaktif bir ortam oluşturmak amacı ile kurulan bir kültür birimidir.

Bursa Kent Müzesi Giriş Ücreti

Bursa Kent Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Bursa Kent Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres: Hocaalizade, 6. Kültür Sokak, No : 8, 16010, Osmangazi / Bursa / Türkiye

Şehir merkezine çok yakın olan ve şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilen Bursa Kent Müzesi’nin yakınlarında Yaşam Kültürü Müzesi, Hünkar Köşkü Müzesi ve Bursa Bıçak Müzesi gibi destinasyon seçenekleri mevcuttur.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.