Tarihi Bursa Kent Müzesi

 

Tarih : 11.03.2020 20:58:47

14 Şubat 2004 tarihinde dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser tarafından kurulmuş olan Bursa Kent Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bursa Kent Müzesi Tarihi

Müzenin binası 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından Adliye Binası olarak inşaat edilmiştir. 1999 yılında Adliye’nin yeni binasına taşınmasından sonra boşalan bina, 2001 ile 2004 yılları arasındaki restorasyon sürecinden sonra müze binası olmuştur. Binanın müzeye dönüştürülmesi sürecinde yüksek mimar Naim Arnas çalışma yapmıştır.

Bursa Kent Müzesi Sergi

Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği müze, kentin kültürel, tarihsel, sosyal ve ekonomik zenginliğini tanıtmak ve yarının kentlilerine yol gösterebilmek amacındadır.

Bursa ile ilgili her türlü belge, eşya, kitap, görsel malzeme, ses ve görüntü kayıtlarını bünyesinde bulundurmak, bu verilere dayalı geçici ve sürekli sergiler düzenlemek, modern müzecilik anlayışının gerektirdiği vizyonda ziyaretçi ile karşılıklı ilişkiye dayalı interaktif bir ortam oluşturmak amacı ile kurulan bir kültür birimidir.

Bursa Kent Müzesi Tanıtım Filmi

Bursa Kent Müzesi Adres

Adres: Hocaalizade, 6. Kültür Sokak, No : 8, 16010, Osmangazi / Bursa / Türkiye

Şehir merkezi olan Heykel Meydanı'nda, Atatürk Anıtı'nın güneyinde, Bursa Valilik Binası'nın hemen yanında bulunan Bursa Kent Müzesi, Hünkar Köşkü Müzesi ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ile de yakın bir konumdadır.

×