Bursa Ormancılık Müzesi

 

Tarih : 11.03.2020 21:31:45

1989 yılında Zafer Öztaptık tarafından kurulup hizmete açılan ve Türkiye'nin ilk ve tek ormancılık müzesi olan, Bursa Ormancılık Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ormancılık Müzesi Sergi

Bursa'ya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken müze 19. Yüzyıldan kalma Saatçi Köşkü’nde 29.3.1989 tarihinde hizmete açılmıştır. Saatçi Köşkü Osmanlı Barok stilinin özelliklerini gösterir.Ormancılık Müzesinde yaklaşık 1000 eser sergilenmektedir. Ormancılık Müzesi, Orman Hayatından Kesitler Bölümü, Fosiller Bölümü, Orman Bitkileri ve Kesim Aletleri Bölümü, Orman Mühendisliğinde Kullanılan Aletler Bölümü, Tarihi Belgeler ve Vesikalar Bölümü, Harita ve Uzay Fotoğrafları Bölümü, Orman içi Haberleşme Araçları Bölümünden oluşmaktadır. Müze de ayrıca Atatürk köşesi, Sergi Salonu ve Kitaplıkta yer almaktadır. Orman hayatından kesitler Bölümünde Milli Parklarımızdan alınmış hayvanların mumyaları ile zengin bir böcek koleksiyonu bulunmaktadır. Ormancılık Müzesi çok zengin bir fosil koleksiyonuna sahiptir. Günümüzde hala var olan bitki fosillerini görebilirsiniz. 6 milyon yıllık Sekoya Ağacı Fosili çok önemlidir. Fosil odunsu niteliğini kaybetmeden günümüze ulaşmıştır. Artvin Borçka’dan getirilen 700 yaşındaki Sarıçam enine kesiti ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken parçadır. Ormancılığın namusu sayılan ağaç damgaları eski ve yeni örnekleriyle Müzenin en önemli parçalarındandır. Müzede birçok etnografik malzeme de sergilenmektedir.

Ormancılık Müzesi Tanıtım Videosu

Bursa Ormancılık Müzesi Adres

Adres : Çekirge Cadddesi, Saatçi Ali Bey Köşkü, No : 119, 16070, Osmangazi / Bursa / Türkiye

Bursa şehrinin, Çekirge Caddesi üzerinde Saatçi Köşkü olarak bilinen yapıda yer alan ve BursaRay metro hattı ile ulaşım sağlanabilen Ormancılık Müzesi'nin çok yakınında, Karagöz Müzesi ve Bursa Arkeoloji Müzesi bulunur.

×