Bursa Ormancılık Müzesi

Güncellenme : 11.03.2020 21:31:45

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

1989 yılında Zafer Öztaptık tarafından kurulup hizmete açılan ve Türkiye'nin ilk ve tek Ormancılık müzesi olan Bursa Ormancılık Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Ormancılık Müzesi Sergi

19. Yüzyıldan kalma Saatçi Köşkü’nde 29.3.1989 tarihinde hizmete açılmıştır. Saatçi Köşkü Osmanlı Barok stilinin özelliklerini gösterir ve yaklaşık 1000 eser sergilenmektedir.

Bursa Ormancılık Müzesi, Orman Hayatından Kesitler Bölümü, Fosiller Bölümü, Orman Bitkileri ve Kesim Aletleri Bölümü, Orman Mühendisliğinde Kullanılan Aletler Bölümü, Tarihi Belgeler ve Vesikalar Bölümü, Harita ve Uzay Fotoğrafları Bölümü, Orman içi Haberleşme Araçları Bölümünden oluşmaktadır. Müze de ayrıca Atatürk köşesi, Sergi Salonu ve Kitaplıkta yer almaktadır. Orman hayatından kesitler Bölümünde Milli Parklarımızdan alınmış hayvanların mumyaları ile zengin bir böcek koleksiyonu bulunmaktadır. Bursa Ormancılık Müzesi çok zengin bir fosil koleksiyonuna sahiptir. Günümüzde hala var olan bitki fosillerini görebilirsiniz. 6 milyon yıllık Sekoya Ağacı Fosili çok önemlidir. Fosil odunsu niteliğini kaybetmeden günümüze ulaşmıştır. Artvin Borçka’dan getirilen 700 yaşındaki Sarıçam enine kesiti ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken parçadır. Ormancılığın namusu sayılan ağaç damgaları eski ve yeni örnekleriyle Müzenin en önemli parçalarındandır. Müzede birçok etnografik malzeme de sergilenmektedir.

Ormancılık Müzesi Tanıtım Giriş Ücreti

Bursa Ormancılık Müzesi ziyaret girişleri ücretsiz diye bilinmektedir. Lütfen bilgi de yanlışlık varsa bize konu hakkında bildirimde bulunun.

Bursa Ormancılık Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Çekirge Cadddesi, Saatçi Ali Bey Köşkü, No : 119, 16070, Osmangazi / Bursa / Türkiye

Bursa şehrinin, Çekirge Caddesi üzerinde Saatçi Köşkü olarak bilinen yapıda yer alan ve BursaRay metro hattı ile ulaşım sağlanabilen Ormancılık Müzesi'nin çok yakınında Karagöz Müzesi ve Bursa Arkeoloji Müzesi bulunur.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.