Bursa Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Güncellenme : 11.10.2023 16:48:04

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Mudanya Mütareke Evi Müzesi, Bursa’nın Mudanya ilçesinde bulunan tarihi müzedir. Tahir Paşa Kent Konağı Mudanya Müzesi'ne yürüme mesafesindedir.

Mudanya Mütareke Evi Bilgiler

Mudanya Mütareke Evi Müzesi Mudanya’da, Türk Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran Mudanya Mütarekesi’nin imzalandığı tarihi evdir.

Rus asıllı tüccar Aleksandr Ganyanof’a ait olan ev, Mudanyalı şeker kralı Hayri İpar tarafından satın alınarak onarılmış ve 1937 yılında Mudanya Belediyesi’ne bağlı bir müze haline getirilmiştir. 1959 yılında Eski Eserler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir.

Bodrum ve çatı katı dışında 2 katlı bir ahşap evdir. XIX. yüzyıl sonlarının mimari yapısına sahiptir. Arsa alanı 800 meterekare, bina alanı 400 m².dir. 13 odası ve 2 büyük salonu vardır. Birinci katta mütarekenin imzalandığı salon ve görüşmelerde Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü’nün çalışma odası, üst katta İsmet Paşa ve yaverlerinin yatak odaları yer almaktadır. İsmet Paşa’nın çalışma odasında Paşa’nın savaştan sonra katıldığı bir antlaşmada şartlarının kabul edilmediğini görünce "Gerekirse savaşarız!" diyerek yumruğunu vurarak ikiye böldüğü mermer masa sergilenir. Mütareke dönemine ait eşyaların korunduğu evde o döneme ait resimler ve belgeler de sergilenmektedir.

Mudanya Mütareke Evi Giriş Ücreti

Mudanya Mütareke Evi giriş ücreti, açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=MUD01&DistId=MRK

Mudanya Mütareke Evi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Mütareke, 12 Eylül Caddesi No : 8, 16940 Mudanya / Bursa / Türkiye

Mudanya Feribot İskelesi'ne yaklaşık 1 km. mesafede olan Bursa Mudanya Mütareke Evi’ne şehir içi ulaşım araçları ve Feribot + Bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.