T.C. Cumhurbaşkanlığı Celal Bayar Anıtı, Kütüphane ve Müzesi

 

Tarih : 15.03.2020 16:25:18

Türkiye Cumhuriyeti'nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın doğduğu, 19. yüzyılın mimari özelliklerini yansıtan Gemlik’in kuzeyinde, Umurbey’deki ev 1970 yılında ziyarete açılmıştır.

T. C. Cumhurbaşkanlığı Bursa Celal Bayar Müzesi, şehri gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Celal Bayar Müzesi

Üç katlı ahşap Türk evinin en güzel örneklerinden biri olan bu ev, orijinal ev eşyaları ve aynı dönemden kalma çeşitli tarihi eşyalarla yeniden düzenlenerek bir anı müzesi haline getirilmiştir. Modern bir yapı içerisinde bulunan müzede, Atatürk ile ilgili bir bölüm açılmıştır. Bunun yanı sıra Celal Bayar’ın Kuvay-i Milliye yılları, Galip Hoca dönemi, İktisat vekilliği, İmar ve İskân Bakanlığı, İş Bankası’nın kuruluş çalışmaları ve Atatürk’ün Başvekili olduğu döneme ait fotoğraflar, anı eşyaları, tablolar sergilenmektedir. Müzenin diğer iki salonunda Celal Bayar´ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemde, çeşitli ülkelere ve kuruluşlara yaptığı ziyaretlerde, kendisine takdim edilen nişanlar, madalyalar, yazmalar, silahlar, giysiler, şilt ve plaketler, mobilyalar, aile yadigarları ve imzalı resimleri sergilenmektedir.

Celal Bayar Müzesi'nin 20.000’in üzerinde kitap, yazma, gazete, süreli yayınlar ve fotoğraf koleksiyonlarından oluşan kütüphanesi vardır. Müzenin yanında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yaptırılan bir de anıt mezarı bulunmaktadır.

Celal Bayar Müzesi Video

Celal Bayar Müzesi Adres

Adres: Umurbey Mahallesi, 2. Müze Sokak, 16600 Gemlik / Bursa / Türkiye

Celal Bayar Müzesi, Bursa şehir merkezine yaklaşık 35 km. mesafededir.

Türkiye Tur Rehberi - Sezon

×