Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Tahir Paşa Kent Konağı Müzesi

Bursa Tahir Paşa Kent Konağı Mudanya Müzesi

Güncellenme : 12.10.2023 16:12:18

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Mudanya Tahir Paşa Kent Konağı Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir. Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ne yürüme mesafesindedir.

Tahir Paşa Kent Konağı Müzesi Bilgiler

2013 yılında ziyarete açılan Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi, Mudanya ilçesinde XVIII. yüzyıl yapısı konakta hizmet veren müzedir.

5 Temmuz 2013 tarihinde ziyarete açılmıştır. Tarihi 1724 yılına uzanan Bursa Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi binası, XVIII. yüzyıl Lale Devri mimarisinin ayakta kalan az sayıda örneğidir.

1985 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılan tarihi konağın; alt katı 2012 yılına kadar ilçe kütüphanesi olarak hizmet vermiştir. 18 odalı konak, 2012 yılında Mudanya Belediyesi’ne devredildikten sonra mimar Mustafa Turgut tarafından restore edilmiş ve Mudanya Kent Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Müzede konağın orijinal eşyaları sergilenmektedir. Alt katta ayrıca “Kardeş şehirler bankosu”, “Girit odaları”, “Mudanya Bandosu köşesi” gibi bölümler yer almaktadır.

Tahir Paşa Kent Konağı Müzesi Video

Tahir Paşa Kent Konağı Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Şükrüçavuş, Köşk Sokak, No : 7 A, 16940 Mudanya / Bursa / Türkiye

Mudanya Feribot İskelesi'ne yaklaşık 1 km. mesafede olan Bursa Tahir Paşa Konağı Kent Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ve Feribot + Bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.