Tarihi İznik Kalesi

Güncellenme : 15.03.2020 17:47:52

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

310 yılında Filip'in oğlu Antignius tarafından yapımına başlamış olan ve İznik Gölü'nün yakın çevresinde bulunan ve Türkiye'de bulunan önemli eserlerden biri olan İznik Kalesi, Bursa şehrini gezenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

330 yılında düşman saldırılarına engel olmuş olan kale Bizans döneminde önemli onarımlar geçirmiştir. Yapıldığında yaklaşık 3.000 metre olan kale çevresi, onarımdan sonra yaklaşık 4.500 metre olmuştur. Surların yüksekliği ise, yaklaşık 10-13 metredir.

İznik Kalesi Mimari

İznik Kalesi'nde, İstanbul, Yenişehir, Lefke ve Göl kapıları ile 12 tali kapısı vardır.

Lefke Kapısı
Kentin doğu ucunda yer alan bu kapı, İstanbul Kapısı ile büyük benzerlik gösterir. Aynı tarihlerde yapılmış olmaları olasılığı güçlü görülmekte, ancak her iki kapı için de kesin bir tarih belirlenememektedir. Büyük olasılıkla önceden avlu halinde iken Bizans devrinde eklenen yapılarla avlu kapatılmış ve bugün gördüğümüz koridor şeklinde yol olmuştur.

İstanbul Kapısı
Kentin kuzeyinde yer alan İstanbul Kapısı, aynı eksen üzerinde bulunan üç ayrı kapıdan oluşmuştur. Kente dışarıdan girişte esas sura ait olan kapı ile en içteki kapı arasında oval bir avlu bulunur. Dışarıdan girişteki ilk kapı ön sura ait olup, iki yanında yarım silindirik kapı kuleleri vardır. Bu kulelerin zemini bir sıra moloz taş, iki sıra tuğla, üst kısımları ise tamamen tuğla ve kırmızı renkli bir harç ile inşa edilmiş olup, üç yönde üçer pencereleri vardır. Kapı, kuleleri birleştiren dikdörtgen şuran tam ortasında yer alır; söveleri, granit sütunlardan oluşturulmuş, üzerine de bir granit sütun yerleştirilmiştir. Bu sövelerin üzerinde yer alan büyük kemer, aslında köşe duvarları üzerine oturmakta olup, söve ile kenar arasındaki boşluk doldurularak kapatılmış bulunmaktadır. Silme görevi gören üstteki sütunu, uçtan köşe duvarlarından dışarı doğru çıkıntı yapan konsollarla desteklenmiştir. Kapı sövesinin solunda duvara gömülmüş bir stel parçası vardır.

Yenişehir Kapısı
Savaşlarda en çok saldırıya uğrayan kapı, surların güney yakasındaki Yenişehir Kapısı'dır. Bu kapı Roma İmparatoru Claudius II tarafından yaptırılmıştır. Bizans İmparatorluğu'nda feodallerin önderi olarak savaşan Aleksios I. Komnenos, kent kendisine teslim edildikten sonra bu kapıdan içeriye girmiştir.

İznik Kalesi Video

İznik Kalesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Yeşil Camii Mahallesi, Yeşil Cami Gç. 5-7, 16860 İznik / Bursa / Türkiye

İznik Gölü'ne çok yakın ve Bursa şehir merkezine yaklaşık 87 km. mesafede olan İznik Kalesi'nin çok yakınında, İznik Müzesi ve Nikaia Antik Kenti gibi destinasyonlar vardır.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.