Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Bursa Vakıf Kültürü Müzesi

Tarihi Bursa Vakıf Kültürü Müzesi

Güncellenme : 27.10.2020 18:40:24

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi Kültürü

Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa, Osmanlı vakıf kültürünün şekillendirdiği ilk şehir örneğidir. Cihan imparatorluğu bu topraklarda köklenmiş, vakıf kültürü de bu topraklardan dünyaya yayılmıştır. Vakıflar, Türk-İslam kültürünün hayırseverlik göstergesidir. Hiçbir karşılık beklemeden; hanlar, hamamlar, aşevleri, kütüphaneler, hastaneler, okullar, camiler gibi nice abidevi yapılar inşa ettiren bu eşsiz kültür, “Bursa Vakıf Kültürü Müzesi” ile gelecek kuşaklara aktarılmaktadır. Müze de ziyaretçilere; vakıfın ne olduğunu, nasıl geliştiğini ve dünyaya nasıl yayıldığını anlatılmaktadır.

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi Giriş Ücreti

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi ziyaret girişleri ücretsizdir.

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Gaziakdemir, Merinos Caddesi, No : 11, 16190 Osmangazi / Bursa / Türkiye

BursaRay’ın Merinos ve Osmangazi istasyonlarına yakın bir konumda olan Bursa Vakıf Kültürü Müzesi’nin yakınlarında ayrıca gezilebilecek Bursa Arkeoloji Müzesi, Göç Tarihi Müzesi ve Reşat Oyal Kültür Parkı gibi destinasyon seçenekleri mevcuttur.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.