Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi

Bursa Türk İslam Eserleri Açık Hava Müzesi

Güncellenme : 24.12.2020 14:10:33

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Bursa'nın çeşitli yerlerinde bulunan seçkin mezar taşı örneklerinin bahçesinde teşhir edilmesi ile açık hava müzesine dönüşen ve Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Türk İslam Eserleri Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi Sergi

Tarihi maden, ahşap, seramik, işleme, silah, zırh, el yazması kitaplar, İslami sikke, İslami kitabeler ve mezar taşları ile etnografik eserlerin sergilenmekte olduğu Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Hacivat ve Karagöz geleneksel gölge oyunu ile ilgili eşyalar, Bursa yöresine ait hamam eşyaları, Bursa tekke ve dergahlarına ait eşyalar, Osmanlı nişan madalyaları, çeşitli hat sanatı ustalarına ait levhalar ile Şeyh Hamdullah ve Hafız Osman gibi büyük ustalara ait hat sanat örnekleri, bakırdan yapılmış çeşitli mutfak ve kahve eşyaları da vardır. İbn Hilal İbn el-Bavvab tarafından 976 yılında yazılan Dua kitabı, XIV. yy.a ait zengin tezhipli Bakara Suresi, 1323 tarihli bir Kur'an-ı Kerim, Sultan II. Murad'a ait Kur'an-ı Kerim, Memluk Sultanı'nın Yıldırım Beyazid'e hediye ettiği ceylan derisi ile citlenmiş Kur'an-ı Kerim ile XV. yy. çini tabakları önemli eserler olarak sergilenir.

Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi Giriş Ücreti

Bursa Türk İslam Eserleri Açık Hava Müzesi açık ve kapalı olduğu gün ve saatler ile ilgili bilgi ve detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=BTI01&DistId=MRK

Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : 1. Yeşil Caddesi Müze Sokak, Yıldırım / Bursa / Türkiye

Yakınlarında Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi ve Hünkar Köşkü Müzesi gibi bir çok müze olan Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi’ne şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.