Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi

Güncellenme : 27.10.2020 20:12:41

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Türkiye'de bulunan önemli müzelerden biri olan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Bursa şehir turu yapanların mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Tarihi

Açılışı 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleşen, Cumhuriyet ve Bursa tarihinin sembol işletmelerinden biri olan Merinos Yünlü Müessesi restore edilerek 14 Ekim 2011 yılında Merinos Tekstil Sanayi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Sergi

Sergileme düzeniyle ilgili olarak oluşturulan konseptte, eski Bursa Merinos Fabrikası’nda gerçekleştirilen üretim sürecinin bölümlerinden tanıtılması hedeflenmiştir. Bu amaçla ham yün elyafın gelişinden, ipliğin oluşumu,iplikten dokumanın elde edilmesi, boya ve terbiye işlemlerinin yapılması ve konfeksiyon ürünlerinin elde edilmesine kadar olan üretim sürecinde kullanılan makinalar ve malzeme örnekleri dört ayrı salonda sergilenecek biçimde bir düzenleme yapılmıştır. Ayrıca elyaf,iplik ve kumaşların fiziksel ve kimyasal testlerinde kullanılan cihazlara yönelik bir laboratuvar bölümü oluşturulmuştur. Oluşturulan tasarımda tekstil makinalarının daha rahat algılanabilmesi için bir dolaşım aksı detaylandırılmıştır. Dolaşım aksının ziyaretçiler tarafından mümkün olduğunca net bir şekilde algılanması ve böylelik ile ilginin makinalar üzerinde yoğunlaşması hedeflenmiştir. Aynı zamanda müze ziyaretçilerinin tekstil makinaları ve yapılan üretim safhaları hakkında bilgi alabilmeleri için çeşitli bilgilendirme panoları da arka taraftaki duvarlarda ve ziyaretçi yolunun yanlarında konumlandırılmıştır. Ayrıca 2 kattan oluşan yapının I. Katında kültür ve tarih mirasının tanıtımına yönelik çeşitli sergilerin düzenlenmesi amacıyla bir sergi salonu oluşturulmuştur. II. Katta cumhuriyetimizin önemli ressamlarından olan Malik Aksel’e ait bir galeri salonu mevcut durumdadır.

Yünlü dokuma merkezlerinden biri olan Bursa’nın ilk tekstil fabrikası Merinosta yer alan ve dönemin endüstri teknolojisini belgeleyen makine ve teknik ekipman bakım ve onarımdan geçirilerek, özgün fonksiyonları simgelenecek ve sergilenecek bir biçimde teşhire hazır hale getirilmiştir. Aynı zamanda sanayi ve teknoloji tarihi ile Merinos tarihini belgelemeleri açısından bu miras kapsamında korunması uygun görülenlerin proje dahilinde bir müze kapsamında degerlendirilmesi ve korunması sağlanmıştır.

4 ana bölümden oluşan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde her bölümde sırası ile merinos koyunundan alınan kirli yün yapağının hangi aşamalardan geçerek yünlü kumaşlara dönüştügünün hikayesi anlatılmaktadır. Aynı zamanda bahsi gecen bölümlerden ayrı olarak Atatürk odası,müdür odası,Bursa ipekçiliğinin geçmişine ayna tutan aynı zamanda salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri kozadan ipek çekimi ile birlikte ipekli dokuma da ipek bölümünde ziyaretçilerimiz tarafından görülebilmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eliyle yaptığı son açılış olması bakımıyla ayrıca bir önem kazanan Merinos Yünlü Müessesi, bugün Tekstil Sanayi Müzesi olarak Cumhuriyet hafızasına yolculuk etmek isteyen siz değerli ziyaretçilerini ağırlamaktan onur duyacaktır.

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Gaziakdemir, Merinos Caddesi, No : 11, 16190 Osmangazi / Bursa / Türkiye

BursaRay’ın Merinos ve Osmangazi istasyonlarına yakın bir konumda olan Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nin yakınlarında Merinos Kültür Parkı ve Merinos Enerji Müzesi gibi destinasyon seçenekleri mevcuttur.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.