Anasayfa >Türkiye Tur Rehberi >Bursa >Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi

Güncellenme : 23.01.2022 16:59:21

⇗ Paylaş ⇗ Site İçi Arama ⇗ Bursa Rehberi Liste

Türkiye'nin en güzel kültür parklarından biri olan Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Bursa’yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken önemli destinasyonlardan biridir.

Bursa Büyükşehir ve Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi bünyesinde açılmış çeşitli müzeler bulunur. 2011 yılında Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi, 2012 yılında Merinos Enerji Müzesi, 2014 yılında Göç Tarihi Müzesi ziyaretlere açılmıştır.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Bilgiler

Merkezi oluşturan yapılardan biri, Türkiye’de Cumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından olan Bursa Merinos Fabrikası’na aittir. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 ile 2008 yılları arasından restore edilerek içinde sanat galerileri, müzeler bulunan bir kültür merkezi haline getirilmiştir. İkinci yapı ise 2006 ile 2009 yılları arasında inşa edilen kongre merkezidir; içinde opera,tiyatro ve bale gösterilerinden konferans ve konserlere kadar çok çeşitli türde organizasyonu gerçekleştirmeye imkan veren 1659 koltuk kapasiteli Osmangazi Salonu ve konferans, konser, tiyatro, sinema gösterimlerine imkan veren 813 koltuk kapasiteli Orhangazi Salonu ile çeşitli toplantı ve seminer salonları yer alır. İki bina arasında sergiler, yemek ve resepsiyonlar için kullanılan geniş bir hol bulunur. Mimari tasarımı Cafer Bozkurt tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi, 6 Haziran 2010 günü resmen ziyarete açılmıştır. 2007 yılında Tarihi Kentler Birliği Başarı ödülüne, 2010 yılında Uluslararası Mimarlık Ödülü'ne (The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design International Architecture Award 2010) layık görülmüştür.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Video

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Adres - Nasıl Gidilir

Adres : Santral Garaj, Atatürk Kongre Kültür Merkezi, 16099 Osmangazi / Bursa / Türkiye

Merinos Kültür Parkı’nın hemen yanında bulunan Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ne BursaRay metro hattı ile ulaşım sağlanabilir.

Bingezi.com ailesi olarak fosil yakıt tüketen araçlar ile trafikte bekleme ile sizi strese sokacak ulaşım metotları ve gittiğiniz yerde sizi otopark problemleri ile uğraştıracak konuları şehir ve ilçe merkezlerine çok uzak olmayan yerlerde dile getirmiyoruz.

Bazı destinasyon içeriklerindeki gibi sırf arama motorlarında üst sırada çıkmaya yönelik uzun yazılar yazarak konunun amacından uzaklaşmamaya dikkat ediyoruz.

Özellikle metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçları ile merkezlere çok uzak olmayan mesafelerde modern ve çağdaş bir ulaşım metodu olan bisiklet ile yine aynı şekilde toplu taşıma ve bisiklet entegrasyonu ile ulaşım sağlayabilecek mesafelerde bu güzel ulaşım metodunu tavsiye ediyoruz.